Odbudowa i odnowienie starych mebli drewnianych to fascynujące wyzwanie, które może przynieść nie tylko satysfakcję z własnych umiejętności, ale także przemienić stare, zaniedbane wyposażenie w nowoczesne meble. Stare meble drewniane są pełne historii i charakteru, ale często z biegiem lat tracą swoją dawna świetność. Warto jednak pamiętać, że nie trzeba ich wyrzucać ani zamieniać na nowe, gdyż mogą stać się centralnym punktem wystroju wnętrza po odpowiedniej renowacji.
Renowacja drewnianych mebli
Przed przystąpieniem do odnawiania mebli należy sprawdzić je pod kątem problemów konstrukcyjnych, takich jak poluzowane śruby, chwiejące się nogi lub zablokowane szuflady. Naprawienie takich problemów przed szlifowaniem i bejcowaniem może sprawić, że dokręcanie lub naprawa będą znacznie prostsze i tańsze w ostatecznym rozrachunku. Jeśli w meblu pojawi się pęknięcie, umieść w nim odrobinę szpachli do drewna, a następnie wygładź ją bardzo drobnym papierem ściernym, aż do całkowitego wypełnienia. Zwłaszcza dębowe stoły łatwo odświeżyć w ten sposób. Szlifowanie i bejcowanie starych mebli może odmienić ich wygląd. Pamiętaj, aby pracować w miejscu z odpowiednią wentylacją, nosząc odzież ochronną, aby uniknąć kurzu, drzazg lub rozlania chemikaliów.
Odnawianie mebli pokrytych fornirem
Wiele zabytkowych drewnianych elementów jest pokrytych wyszczerbionym oraz zużytym fornirem, ale drewno pod spodem często jest w doskonałym stanie i można je uratować. Niestety, rozbieranie i szlifowanie mebla może być czasochłonne oraz trudne dla amatora. Należy uzbroić się w cierpliwość i działać ostrożnie. Najpierw należy zmiękczyć klej do forniru wodą. Można to zrobić, mocząc ręcznik w wodzie i umieszczając go na obszarze na którym chcesz go zmiękczyć. Wcześniejsze spryskanie powierzchni forniru wodą może dodatkowo przyspieszyć pracę. Następnie rozgrzej żelazko do wysokiej temperatury i przytrzymaj je nad ręcznikiem przez około 30 sekund. Powinno to wystarczyć do zmiękczenia kleju i spowodowania podniesienia lub poluzowania forniru, w którym to momencie należy użyć plastikowego skrobaka lub noża do szpachlowania, aby ostrożnie usunąć luźny fornir – uważając, aby jego ostrze było jak najbardziej płaskie, aby uniknąć uszkodzenia drewna pod spodem.
Odświeżanie starego mebla z drewna
Czyszczenie projektów renowacji mebli zaczyna się od dokładnego przygotowania. Odkurzanie, przecieranie wilgotną szmatką i używanie starej szczoteczki do zębów to świetne sposoby na przygotowanie każdego elementu meble do odnowienia. Proces ten może odbyć się na złożonym meblu chyba, że istnieje konieczność rozebrania go i ponownego zabarwienia elementu od początku do końca. Po przeprowadzeniu kompleksowego czyszczenia, powinna istnieć możliwość oceny stopnia wyblaknięcia wykończenia i podjęcia niezbędnych kroków w celu jego odnowienia. Jeśli jest w przyzwoitym stanie, bejca, olej lub lakier może zapewnić wystarczające wzmocnienie koloru bez konieczności usuwania istniejącego wykończenia. Ta metoda jednak nie sprawdzi się w przypadku plam ani śladów zadrapań.
Jak naprawić uszkodzony mebel z drewna?
Elementy drewniane często ulegają uszkodzeniu przez poprzednich właścicieli, pozostawiając plamy lub inne ślady, których naprawa wymaga umiejętności majsterkowania. Jeśli uszkodzenia nie są bardzo głębokie to wystarczające będzie szlifowanie, a następnie olejowanie lub bejcowanie. Natomiast jeśli uszkodzenia są zbyt rozległe to wypełnij drobne zadrapania i wgniecenia w drewnianych meblach za pomocą wypełniacza do drewna. Większe pęknięcia i dziury w drewnie można naprawić za pomocą kleju do drewna, najpierw szlifując, a następnie mieszając klej do drewna za pomocą szpachli, aż do uzyskania konsystencji pasty. Jeżeli nie czujesz się na siłach, nie masz czasu lub uszkadzania meble są zbyt rozległe to w najlepszym interesie może być skontaktowanie się z profesjonalnym serwisem renowacyjnym. Zdzieranie i szlifowanie, a następnie barwienie to procesy często uznawane za łatwe. Jednak eksperci posiadają wiedzę, aby skutecznie wykonać tę procedurę.
Stary mebel drewniany – jak nowy!
Po naprawieniu wszelkich uszkodzeń i wykonaniu niezbędnych poprawek, nałóż warstwę wykończenia, aby przywrócić nowe życie meblowi. W zależności od gatunku drewna, pierwszej konserwacji, mebel może zostać pokryty olejem jak Nasza kolekcja do salonu Andromeda , bejcą lub lakierem. Należy nałożyć specyfik za pomocą szmatki lub pędzla, usunąć nadmiar i pozostawić do wyschnięcia. Warto stworzyć przeciąg w pomieszczeniu w którym odbywa się renowacja mebla, aby szybciej wyschnął oraz, aby we wnętrzu nie unosił się nie przyjemny zapach.